Utorak, 1 Jula, 2025
BEBEVIJESTI

Vašim mališanima nemojte davati ove namirnice

Kada je riječ o dječjoj prehrani, izuzetno je važno znati koju hranu treba uvrstiti u jelovnik, a koju je bolje izbjegavati sve do određene dobi. Mnogi proizvodi koje svakodnevno kupujemo mogu negativno utjecati na zdravlje mališana, stoga je važno pažljivo birati namirnice.

Djeci mlađoj od 12 mjeseci nije preporučljivo davati sokove. Kada dijete postane starije, sokovi se mogu povremeno nuditi, no u vrlo umjerenim količinama. Posebno treba izbjegavati gazirane napitke i sportska pića, jer sadrže velike količine šećera te mogu narušiti zdravlje kože, kose i pamćenja, a ujedno povećavaju rizik od karijesa.
Umjesto kupovnih sokova, zdravija opcija su smoothieji pripremljeni s mlijekom ili jogurtom, kao i svježe cijeđeni sokovi koje možete napraviti kod kuće.

Voćni jogurti iz trgovina također nisu najbolji izbor za rast i razvoj djece, budući da često sadrže velike količine šećera. Umjesto njih, preporučuje se obični jogurt koji možete obogatiti medom ili svježim voćem.

Također, treba izbjegavati kokice za mikrovalnu pećnicu, jer vrećice u kojima su pakirane mogu ispuštati štetne kemikalije. Zdravija alternativa su kokice pripremljene u lončiću na maslinovom ulju.

Djeci mlađoj od godinu dana med također nije preporučljiv. Zbog mogućih toksina koje sadrži, med može izazvati ozbiljne zdravstvene komplikacije. Bolji izbor su domaće kašice od banane ili drugog voća.

Konzervirana hrana, posebno ona pakirana u plastične posude, također nije preporučljiva za djecu. Plastika može sadržavati Bisfenol, tvar koja štetno djeluje na rast, mozak i reproduktivni sistem. Ako koristite paradajz sos, birajte onaj u staklenim bocama ili pripremajte umak od svježeg paradajza.

Djeca također ne bi trebala žvakati žvakaće gume, jer one mogu oštetiti desni i zube, a povećavaju i rizik od gušenja ili problema s probavom. Žvakaće nisu neophodne i najbolje ih je potpuno izbjegavati.

Kada je riječ o grickalicama, umjesto slatkiša i industrijskih proizvoda, djeci možete ponuditi suho voće koje je bogato hranjivim tvarima. Ako požele čips, zajedno ga možete pripremiti kod kuće na zdraviji način uz nekoliko jednostavnih sastojaka. Isto važi i za sladoled – umjesto kupovnog, napravite domaći sladoled koristeći ono što već imate kod kuće.