Da li je bebi potrebna voda?
Voda je značajna za sve funkcije u organizmu,neophodna je za odvijanje i regulaciju svih životnih procesa.Zbog navedenog,jedno od najčešćih pitanja koje postavljaju mlade mame jeste da li je bebama potrebno dodatno davati vodu u prvim mjesecima života.
Majčino mlijeko sadrži 87% vode pa je time zadovoljena i potreba za tečnošću bebe kao i sve nutritivne potrebe. Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije je isključivo dojenje do dobi djeteta od 6.mjeseci, jer majčino mlijeko do tada u potpunosti zadovoljava sve djetetove potrebe za rastom i razvojem. Dodatni unos vode može postati potreban tek ako beba pojačano gubi tečnost zbog bolesti.
Vodu ili čaj treba davati nakon konsultacije i pregleda kod pedijatra. Tek s uvođenjem dopunske hrane, pojavljuje se i potreba bebinog organizma za dodatnom tečnošću.
Od 6.mjeseci bebama treba ponuditi vodu ali i tada je potrebna vrlo mala količina vode dnevno. U početku neka to budu male količine (par žličica) i obavezno vodu nudite nakon obroka. Voda za piće uvijek treba biti sobne temperature jer previše rashlađena voda kod beba može uzrokovati probavne poteškoće.
Bebe hranjene adaptiranim mlijekom ne trebaju nužno vodu. Neki pedijatri ipak sugeriraju da se bebi ponudi voda kad je vani jako vruće ili ako je dijete bolesno, ali i tada je potrebna konsultacija sa pedijatrom.
Kako prepoznati dehidraciju kod bebe?
Uzroci dehidracije kod bebe mogu biti povraćanje,proljev, pretjerano znojenje ili povišena temperatura.
Simptomi dehidracije:
- nekoliko ili ništa suza kad dijete plače
- ubrzano disanje
- manje mokrih pelena
- pospanost
- suhe usnice i koža
- mučnina i povraćanje
- uvučena fontanela