BEBEVIJESTI

Vaša beba u prvoj sedmici života

U ovom tekstu fokusiramo se na vaše novorođenče: izgled, razvoj, prehranu i ritam spavanja.

Rođenje je za dijete veliki izazov. U rađaonici je svijetlo i zvukovi su mnogo glasniji nego u maternici. Osim što su oči i uši preopterećene, nos također doživljava mnoštvo novih mirisa. Kada beba leži na vašem trbuhu, njezin razvijeni mirisni osjet instinktivno je usmjerava prema izvoru hrane – vašim grudima.

Što novorođenče može vidjeti, osjetiti i percipirati?

Vaša beba može razlikovati udaljenosti blizu i daleko. Sve što je dalje od dužine ruke vidi nejasno. Međutim, u blizini, na udaljenosti do otprilike 30 centimetara (što je udaljenost između vašeg lica i bebinog dok je hranite ili nosite), vid je prilično oštar.

Najprivlačnija slika za novorođenčad je ljudsko lice. U znanstvenim istraživanjima, najduže se fokusiraju na osmijehe i okrugle uzorke s dvjema točkicama koje predstavljaju oči. Već u prvoj sedmici, beba može prepoznati i imitirati lica različitih ljudi. Ako joj često izbliza pokazujete male pokrete (izvlačenje jezika, podizanje obrva, njuškanje), uskoro će ih početi oponašati.

Novorođenčad također mogu percipirati različite boje, no najbolje reagiraju na jake kontraste. Stoga, kao prvu igračku, odaberite nešto što privlači pažnju zbog snažnih kontrasta, poput mobilnih igračaka ili jednostavnih ilustracija u slikovnicama. Također, vlastito ogledalo ih izuzetno fascinira.
1.sedmica: “Tri dana, tri riječi…”
U majčinom trbuhu bebi je prostor ograničen, a unutar tog ograničenja osjećala se sigurno i zaštićeno. Novorođenčad se polako prilagođava svojoj iznenada neograničenoj okolini, ali većina njih još uvijek voli biti lagano umotana u deku, što im daje osjećaj sigurnosti. Osim toga, novorođenčad snažno reagira na dodir, što ih umiruje i pruža osjećaj sigurnosti i udobnosti.
Komunikacija novorođenčadi se u suštini svodi na plakanje. Istraživači to nazivaju “aktivnom budnom fazom”, dok se “mirna budna faza” još uvijek javlja rjeđe.
Tiha vremena su idealna za učenje, jer vaša beba u vrlo kratkom vremenu upija mnogo novih informacija. Iskoristite te trenutke za intenzivnu interakciju s vašom bebom i bolje upoznavanje. Razgovarajte s njom, pjevajte joj, prošećite kroz kuću i pokažite joj slike na zidovima. Nakon nekoliko minuta, beba će postati pospana ili nemirna, što označava početak “aktivne budne faze”.

Hrana i spavanje

Unos hrane je trenutno najvažnija aktivnost. U prvim sedmicama, novorođenče je gladno svaka dva do tri sata, ponekad čak i češće. Stoga ćete provesti puno vremena dojeći ili hraneći bebu.

Druga važna aktivnost: Spavanje

Bebe spavaju otprilike 16 do 17 sati dnevno. Budući da su novorođenčad gladna svaka dva do tri sata, ne spavaju sve te sate odjednom, već u otprilike osam kraćih faza. Najvažniji savjet za vas kao majku: spavajte kada vaša beba spava. Sve ostalo, poput kućanskih poslova, kupovine ili posjeta, manje je važno od vašeg odmora. Otprilike na kraju prvog mjeseca, bebe uspostavljaju više-manje redovit ritam spavanja i hranjenja, što vam omogućava malo bolju organizaciju dnevnog rasporeda.