LIFESTYLEZA MAME

Zimski sokovi za imunitet

Jedan od najučinkovitijih načina za jačanje imuniteta vašeg tijela je kroz sokove od voća i povrća. Hranljivi sastojci voća i povrća brže se apsorbuju u tečnom obliku i vaše tijelo može početi da ih koristi bez nepotrebnog odlaganja.

1.Sok od mrkve

Mrkva je jedno od najpopularnijih povrća na svijetu. Idealna je za laganu, zdravu prehranu: niskokalorična je, a obiluje hranjivim tvarima. Među njima se osobito ističu karotenoidi (najpoznatiji je beta-karoten ili provitamin A koji mkrkvi daje narančastu boju), prirodni čuvari vida te dišnog i imunološkog sistema. Mrkva je bogata i vitaminima B, C, D, E i K te kalijem, magnezijem, pektinom…

Sok od mrkve bogat je vlaknima što je važno za zdravu probavu. Usporava proces starenja kože i smanjuje rizik od moždanog udara.

Bogat je antioksidansima i vitaminom A što je odlično za zaštitu kože od UV zračenja koje je krivac za nastanak bora i suhu kožu.

Kako napraviti sok?

Sastojci:

  • 4-5 mrkvi (korijena)
  • 1l vode

Priprema:

Mrkvu dobro operite, očistite četkom za povrće ili ogulite te nasjeckajte na manje komade. Ubacite ju u blender s 1/3 vode. Miksajte dok ne nestanu svi sitni komadi mrkve. Dodajte ostatak vode i miksajte još 20-ak sekundi.

Ulijte sok u staklenu bocu ili izravno u čaše.

2. Naranča i grejp

Naranča i grejp su izvrstan izvor vitamina C, antioksidansa koji potiče proizvodnju bijelih krvnih stanica i antitijela. Grejp je poznat kao namirnica koja ima iznimno pozitivan utjecaj na naše zdravlje jer je prepun vitamina A i C, ali ipak je potreban oprez.

Voćni sokovi od grejpa, naranče i jabuke kao i od ostalih vrsta voća, djelomično smanjuju oralnu apsorpciju nekih lijekova na način što blokiraju crijevne transportere koji sudjeluju u apsorpciji lijekova.

Uzimajte lijekove natašte sa čašom vode, a voće konzumirajte minimalno 4 sata prije ili poslije uzimanja tableta!

Kako napravit sok?

Sastojci:

  • 2 grejpa
  • 2 naranče

Priprema:

Procijedite grejp i naranču, te promiješajte i dodajte zaslađivač po želji. Ukoliko vam je sok intenzivnog okusa razrijedite ga s malo vode.

3. Rajčica

Jedan od najzdravijih sokova je upravo sok od rajčice – hranjivi napitak koji čini čuda za vaše zdravlje.

Jedna čaša soka od rajčice sadrži 24% RDA vitamina A i 34% RDA vitamina C, koji doprinose zdravlju imunološkog sistema.

Pored vitamina C, sok od rajčice sadrži dosta drugih vitamina i minerala te djeluje kao antiseptik i antioksidant.Sok od rajčice prirodno snižava povišen holesterol. Obiluje vlaknima, ali i niacinom koji se godinama koristi kao prirodan lijek za visoki holesterol.

Sok od rajčice ubrzava proces mršavljenja i topljenja masnih naslaga. Poznato je da rajčica povećava izlučivanje vode iz organizma i tako regulira probavu, što je vrlo bitno za gubitka kilograma.

Rajčica je najviše poznata po visokom sadržaju likopena – antioksidanta neophodnog našem tijelu. On pomaže organima u obrani od oksidativnog oštećenja, te štiti DNA u bijelim krvnim stanicama. Odličan je borac protiv nekoliko vrsti kancerogenih oboljenja, uključujući rak debelog crijeva, dojke, prostate, pluće i gušterače.

Samo 540 ml soka od rajčice je dovoljno da bi organizam dobio visoku dozu likopena. To znači da dnevno jedna čaša ovog soka može vam pomoći da ostanete u savršenom zdravlju cijeli vaš život.

Kako napraviti sok?

Recept za sok od rajčice je vrlo jednostavan. Svaki plod prije pripreme treba dobro oprati, očistiti od peteljke i svih oštećenja na površini ploda, te ga narezati na četvrtine. Obratite pozornost i da unutrašnjost ploda bude zrela i zdrava. Prokuhjate i izradite u blenderu. Dodajte malo vode po potrebi i po želji procijedite.

4. Listovi celera

Listovi celera bogati su vitaminom A, dok su peteljke izvrstan izvor vitamina B1, B2, B6 i C, puni su kalijuma, folne kiseline, kalcijuma, magnezijuma, željeza, fosfora, natrijuma i esencijalnih aminokiselina. Tu su i biljni hormoni te vrlo vrijedna eterična ulja koja daju celeru specifičan miris. Ova ulja posebno dobro djeluju na nervni sistem i umiruju.

Zanimljivo je da je celer bogat natrijumom koji je drugačiji od soli koju obično koristimo u kuhinji. Naime, kuhinjska so sastavljena je od netopivih anorganskih spojeva koji dovode do razvoja proširenih vena, oštećenja arterija i drugih bolesti. S druge strane, natrijum iz celera je topiv u vodi, pa tijelo može bolje da ga iskoristi.

Za celer je poznato da sadrži bar osam vrsta antikancerogenih sastojaka. Istraživanje na Univerzitetu Rutgers u New Jerseyju pokazalo je da celer sadrži brojne sastojke koji sprječavaju širenje raka, kao što su acetilenici i fonoličnu kiselinu. Koumarini su još jedna fitohemikalija koja sprječava štetan uticaj slobodnih radikala i tako služi u prevenciji razvoja raka debelog crijeva i želuca.

Laboratorijske studije pokazuju da butil ftalid, hemijski spoj iz celera, može pomoći u smanjenju LDL (lošeg) holesterola.

Posebne hranjive materije iz vlakana celera pomažu pokretljivosti crijeva. To celer čini prirodnim laksativom koji pomaže da se oslobodite zatvora.

Kalijum i natrijum u celerovom soku su snažni regulatori koji stimulišu proizvodnju urina i tako pomažu tijelu da se oslobodi od viška tekučnosti.

Poliacetilen u celeru je nevjerovatno sredstvo za olakšanje upala, uključujući reumatoidni artritis, osteoartritis, giht, astmu i bronhitis. Studija objavljena od strane Američke akademije nauka pokazala je da druga snažna fitohemikalija iz celera, luteolin, sprječava aktivaciju puteva koji omogućavaju stvaranje upala u mozgu. Luteolin takođe inhibira višak proizvodnje TNF-alfa, direktnih uzroka upale. Sok celera možete piti koliko god želite, bez straha od predoziranja (pazite samo da je iz organskog uzgoja tako da ne sadrži štetne pesticide).

Celer pomaže kod smanjenja visokog krvnog pritiska. Istraživanja pokazuju da svakodnevno pijenje celerovog soka tokom jedne sedmice može značajno pomoći u smanjenju krvnog pritiska. Spojevi pod imenom ftalidi pomažu opustiti mišiće oko krvnih sudova, šireći ih i omogućavajući lakši protok krvi. Ftalidi smanjuju i nivo hormona stresa, koji, između ostalog, izazivaju stiskanje krvnih sudova.

Celerov sok je nevjerovatan eliminator toksina iz tijela, pa tako pomaže u razbijanju i izbacivanju mokraćnih i žučnih kamenaca.

Kako napraviti sok?

Najjednostavnije je koristiti sokovnik i kombinovati celer sa drugim voćem i povrćem. Celer može slobodno da se  miješa s drugim voćnim i povrtnim sokovima, na primjer sokom od mrkve, jabuke ili krastavca. Preporučuju se smjese sokova od mrkve, cvekle i celera u odnosu 8:3:5.

5. Bundeva

Narančasto meso bundeve sadrži brojne ljekovite sastojke. Osim manjih količina bjelančevina i masti, tu je niz vitamina. Karoten, provitamin A, vitamin C i vitamini B kompleksa – B1, B2, B3, B6. Tu popisu nije kraj. Bundeva sadrži znatne količine folne kiseline i minerale kalcij, željezo i fosfor. Tu su i oligo i mikroelementi, pektin, celuloza i druga biljna vlakna koja su nužna za zdravu probavu.

Sok od bundeve najbolji je napitak od povrća jer su u njemu zastupljeni vitamini i minerali u omjeru koji najbolje odgovara našem metabolizmu, a dobar je i za detoksikaciju cijelog organizma. Bundevin sok također potiče probavu i odstranjuje otrove iz crijeva, smanjuje razinu masnoće u krvi djelovanjem enzima koji otapaju masnoće i veže uz sebe holesterol te tako pomaže razgradnju masnog tkiva.

Kako napraviti sok?

Bundevu očistite i narežite na kriške. U vodu stavite kriške i šećer te kuhajte dok bundeva ne omekša (probajte vilicom najdeblji dio kriške). Kada je dovoljno mekana, propasirajte i procijedite ju i kad se ohladi dodajte limunov sok, đumbir i cimet.

Ovaj zdravi sok najbolje je čuvati u staklenkama do 7 dana.

6. Sok od zelenog lisnatog povrća

Zeleni kašasti sok idealan je za započeti dan. Kombinacija voća i zelenog lisnatog povrća daje energiju i ugljikohidrate (voće) te klorofil i proteine (zeleno lisnato povrće i ljekovito bilje).

Zeleno lisnato povrće osigurava proteine u formi amino kiselina, koje su mnogo lakše za tijelo od kompleksnih proteina životinjskog podrijetla.

Dobrobiti zelenog kašastog soka su doista veliki. Ojačava imunitet i utječe na zdravlje naše kože. Daje tijelu sve potrebe nutrijente radi cjelovitih sastojaka i pomaže u prirodnom procesu mršavljenja.

Zeleno lisnato povrće koje je dobro za pripremanje smoothie su:
  • Blitva
  • Raštika ( lisnati kelj)
  • Kelj
  • Špinat
  • Matovilac
  • Lišće celera

7.Đumbir

Đumbir je izrazito moćna namirnica koja bi se, pogotovo u ovo zimsko doba, trebala što češće naći u našoj prehrani. Korijen ove biljke, koja potječe iz Kine, taj je koji čini čuda za naš organizam. Bogat je eteričnim uljima, kalijem, magnezijem, manganom, vitaminom B… Od 115 različitih hemijskih sastojaka pronađenih u ovom korijenu sva terapeutska djelovanja dolaze od gingerola, uljne smole koja djeluje protuupalno i kao antioksidans.